"Випорожнитися" по-нашому

Знайти туалет у Чернівцях – проблема. А відповідний до санітарних умов, тим паче. Тому нарікати на громадян за поганий запах у підворіттях – не варто до того часу, поки наші громадські вбиральні не будуть у належному стані.

Згідно вимог, у населених пунктах громадські вбиральні повинні бути через кожні 500-700 метрів. Зрозуміло, що “сушка”, паперові рушники та безкоштовний (!) туалетний папір в кожній кабінці – обов’язкові складники цих закладів. Такий комплект у Чернівцях є лише в ресторанах та банках, послуговуватися яким можуть тільки їхні клієнти. Для порівняння: за кордоном користування будь-якої вбиральні дозволене всім людям. Тобто, навіть не купуючи гамбургер, ти маєш право сходити до туалету в Макдональдсі. Приїжджаючи сюди, іноземці лякаються наших вбиралень. Відповідно, стан громадських туалетів – це візитна картка міста.

Скільки коштує сходити в туалет?

Начальник департаменту житлово-комунального господарства Ярослав Кушнірик сказав, що всі громадські туалети в місті безкоштовні і працюють цілодобово. Якщо ви пригадуєте туалет в парку Федьковича, то розумієте, що немає значення, що він безкоштовний. Просто туди взагалі ніхто не ходить. Щодо інших двох парків, то “Жовтневий” славиться своїм безкоштовним і порівняно хорошим туалетом. Його власник, директор парку Микола Марків сам опікується санітарією приміщення. Це, мабуть, найкращий громадський туалет в місті. У Центральному парку ім. Т. Шевченка вбиральня, що межує із автозупинкою “Садова” є власністю ПП Івана Гриманюка, друга – навпроти кафе “Літо” – ним же орендується. Обидві традиційно з касиром при вході.

Ситуація з комунальними туалетами не краща. Найпопулярніший туалет, що на Соборній площі славиться поганим запахом, відсутністю сухих полотенець і навіть “сушок”. Власник Сергій Коцур жаліється, що “сушки” у зв’язку з варварством відвідувачів вкотре на ремонті. В центрі можна зайти і до кінотеатру “Чернівці”. Відвідувачам кіносеансу послуга безкоштовна, з людини з вулиці – 75 копійок.

Нову моду на користування вбиральнями час від час встановлює адміністрація готелю “Черемош”. Під час ярмарків, які в готелі проводяться досить часто, аби скористатися туалетом потрібно попросити у консьєржки ключі, попередньо заплативши за це гривню. Цікаво, чи не соромно пояснювати гостям міста за які такі незвичайні послуги, вони повинні просити ключі на рецепшині. Розчаруванню туристів немає меж, коли у вбиральні немає навіть мила!

З тієї ж причини присоромлено бігають з ключем від каси супермаркету “Колос”, що в районі “Майдану” до клозету за поворот.

На Калинівському ринку за похід до вбиральні навіть його працівникам слід попрощатися з гривнею.

Ідентична прикрість і при відвідуванні кафе “Дует”, що неподалік Будинку побуту. Цікаво, куди дивиться Санітарна Епідемічна Станція, адже навіть відвідувачі кафе платять гривню, щоб скористатися туалетом? І чому на авто- та залізничному вокзалах, навіть при наявності квитка, вбиральні платні? Виникає проблема і з пошуком предмета обговорення. Знайти вказівник з написом “WC/Туалет” – справа даремна. А в нових спальних мікрорайонах – і не потрібна. Адже там немає жодного відхожого місця! Отже, правило про те, що на 1000 чоловік повинна бути одна кабінка не підтверджується. Що ж до біотуалетів, то їх виставляють лише на великі свята. Для прикладу: у центрі Тернополя в літній період такі туалети стоять постійно.

Музичні кабінки із запахом квітів

На Заході в туалетах дуже чисто і гігієнічно. Наші переселенці до Канади, жартують, що там у місцевих вбиральнях навіть спати можна. Згідно до канадського стандарту, крім чоловічого і жіночого, повинен бути туалет для людей з обмеженими можливостями. Такі кабінки облаштовані поручнями, там стоїть автоматичний спуск і обов’язково є зв’язок з допомогою. Є стандарт для дітей. Туалети і пісуари зроблені спеціально для дітей встановлені нижче. Вбиральні працюють 24 години на добу і скрізь вони безкоштовні. В туалетах, зазвичай, грає музика. Найкращі зразки – в клубах та ресторанах, адже біля дзеркала стоять полички з духами, одеколонами, жуйками, презервативами, полотенцями та іншими речами, які дозволяють безкоштовно привести себе в порядок. Такі туалети нагадують вбиральні привілейованих древніх римлян. В Америці туалетні кабінки для людей з обмеженими можливостями також є у кожній громадській вбиральні, а от у Європі  таке явище, поширене не скрізь. Скрізь у цивілізованих країнах у жіночих туалетах є спеціальна більша за розміром кабінка зі столиком для пеленання дитини. В Японії у деяких клозетах пахне квітами, а подеколи, аби потрапити в таке місце, слід зняти вуличне взуття. В Китаї вбиральням, як і готелям, присвоюють категорії. Звісно, що проблеми вентиляції та кондиціонування відхожих місць за кордоном не виникають.

Українська приказка “Все своє ношу з собою” виправдовує себе. Смачно поївши, а ще, не дай Боже, випивши пива, стрімголов біжіть додому, бо що, коли природа дасться взнаки, а ви навіть не на Соборці чи площі Філармонії! А якщо ви десь на Гравітоні, то залишається проситися до мешканців сусіднього будинку. Краще не ризикуйте це робити, як Адам і Єва, адже штраф за випорожнення в місцях, непередбачених законом, коштуватиме вам від 50 гривень.

12 коментарів

Таня Кириленко
Вдячна Вам за виправлення. Безкоштовні біотуалети на Соборній площі справді не бачу. Дякую. Буду уважніша.
Таня Кириленко
звісно, туалети не бачать:)))
Максим Дупешко
Таня, крутезна стаття! Про це треба говорити ДУЖЕ ГОЛОСНО, бо це сором!!! Щодо дописувача "До Тані Кириленко", якому соромно було написати навіть своє ім"я, і який написав про безплатні біотуалети на Соборці. Нехай зайде в ті туалети! То ЖАХ! То не біотуалети, то, вибачте, параші... Я, коли в центрі і хочу в туалет, мушу йти в найближчий парк або сквер, щоб там справити малу нужду, бо більше ніде...
Надія Григоренко
По-перше, не якому, а якій, по-друге, чому соромно?
Хіба не всі дописи підписуються за замовчуванням? Я так розумію, ти не знайшов підпису автора (не одразу знайшов?)
Таня Кириленко
Так, сором. Не те що перед туристами, а перед собою навіть.
Емма Антонюк
як там Булгаков писав: "розруха не в клозетах, а вголовах"... тота і ано!
Кристина Горюнова
Действительно, очень обидно за нас…
Хотя, в раене Кобылянской можно сходить в туалет бесплатно) Айда на Кобылянскую, Макс!)
Надія Григоренко
«Для порівняння: за кордоном користування будь-якої вбиральні дозволене всім людям. Тобто, навіть не купуючи гамбургер, ти маєш право сходити до туалету в Макдональдсі. „
Так, є така думка. Але коли я була в Макдональдсі в Кракові, там на вході до туалету стояв охоронець і вимагав показати чек із цього закладу, за відсутності — не впускав.
Ще в одному закладі Польщі при розрахунку на касі видавали жетончик, з яким можна відвідати WC, а без нього — ні.

Таня Кириленко
Ммм:( Шкода. В мене не було таких проблем у Варшаві:) А в штатах можна випорожнитися справді будь в якому закладі, навіть, не купуючи нічого — перевірено.
Надія Григоренко
Але, чорт забирай, ви би бачили ті туалети!!!
Там справді спати можна))
І це тільки 2 випадки. Приємно здивувала наявність пункту перепочинку (чи як його назвати) просто біля траси. Тобто тільки WC і парковка — все, більше нічого. І хоч там не було жоднї людини з обслуговуючого персоналу, панувала ідеальна чистота і вистачало всіх «витратних матеріалів».
Так що нам є чого у них повчитися.
Віра Перун
тут із туалетами ще такий прикол, що постав папір — украдуть, за рушник мовчу. а люди якось примудряються ногами на унітаз вилазити і так «справлятися»… тому тут проблема як із неякісними туалетами, так і з низькою культурою поведінки.
їздила якось на «дзвони лемківщини» в монастириськ. пішла ввечері в біотуалет. мало того, що його поставили десь у кущах (а тоді дощ лив), так ще й світла нема, в туалеті теж темно. а запах такий, що блювати перло. залізла я в той туалет — мать мая Україна — так люди там наробили і на прохід і на унітаз і поза нього і в нього… цим мені фест і запамятався. і що тут скажеш…
Маріанна Антонюк
Найкращі вбиральні в Україні — в «Пінчук-Арт-Центрі». Це справді круто :)
До речі, вхід в «Пінчук-Арт-Центр» — безкоштовний. Це я не вбиральні рекламую, а все-таки центр сучасного мистецтва.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте